Aktualności

urbact city festival 2018

Już niebawem w Lizbonie przedstawiciele miast spotkają się na kolejnej edycji Festiwalu Miejskiego URBACT. W dniach 13-14 września 2018 r. w stolicy Portugalii wiele miast europejskich będzie uczestniczyć w wydarzeniu w roli aktorów zmian w Europie. Festiwal Miejski URBACT jest otwarty dla wszystkich miast UE, bez względu na to, czy brały udział w sieciach URBACT, czy nie.

 

 

Czytaj dalej...

20180419 150622W dniach 19-20 kwietnia 2018 r. w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja partnerów projektu URBinclusion realizowanego w ramach programu Urbact III. Tematyka obrad była ściśle związana z celami projektu czyli walką z wykluczeniem społecznym oraz aktywizacją i integracją mieszkańców na dużych osiedlach miejskich.

 

lublin2 1Dnia 20 marca w Lublinie odbędzie się Konferencja o Miastach Przyszłości - Miasta 2050, na której będzie można zapoznać się z rozwiązaniami, dzięki którym będzie można tworzyć miasta nowoczesne i bliskie obywatelom, otwarte na własną i cudzą różnorodność.

 

URBACT zaprasza do rejestracji na Festiwal Miejski URBACT 2018 .

 

W dniach 13-14 września w Lizbonie (PT) miejscy praktycy, samorządowcy i eksperci z całej Europy będą współpracować, omawiać rezultaty 20u Sieci Planowania Działań, a także świętować 15ą rocznicę uruchomienia programu i rosnące wpływy miast, będących obecnie podmiotami zmian w Europie.

 

Podczas dwudniowego wydarzenia będziemy dzielić się opowieściami o odnowie miast, zrealizowanej dzięki wymianie URBACT i świadectwami wzrostu siły miast we wprowadzaniu zmian.

Niektóre z 25 zatwierdzonych ostatnio Sieci Transferu jeszcze szukają partnerów!

 

Jeśli chcecie wdrożyć ich Dobrą Praktykę w waszym mieście, wypełnijcie ankietę i odeślijcie ją do 7 maja.

36816065154 01314f8fba z 0Komitet Monitorujący URBACT III obradujący w Sofii zatwierdził 25 nowych Sieci Transferu. Zachęcamy do dołączenia do 20 z nich!

Wraz z zatwierdzeniem przez Komitet Monitorujący, rozpoczyna się dla tych sieci tzw. Faza 1 działalnośc i będzie trwać aż do 4-go grudnia 2018 roku. Zakończy się złożeniem wniosku uzupełniającego do dwuletniej Fazy 2, trwającej do grudnia 2020 roku.

 asr2814 1Jest nam niezmiernie miło poinformować, że najważniejsze tegoroczne wydarzenie naszego programu - Festiwal Miejski URBACT - odbędzie się w Lizbonie w dniach 13-14 września 2018 roku.

 

20180413 151331 hdrZbliża się koniec dwuletnich prac Sieci Planowania Działań URBACT III. Projekty realizowane w tej edycji przez kilkanaście miast Polskich dotyczyły bardzo różnorodnej tematyki: lepszych i bardziej skutecznych miejskich polityk rozwoju, innowacji społecznych, mobilności miejskiej, rewitalizacji i wielu innych.


Dokonania miast uczestniczących w sieciach URBACT dowodzą, że zintegrowane podejście i aktywna partycypacja na szczeblu lokalnym i europejskim przekłada się na skuteczne działania w mieście. Ich doświadczenie może się przydać innym miastom które zmagają się z wyzwaniami rozwojowymi. Chcemy się również pochwalić dokonaniami tych miast przed tymi, które dopiero rozpoczynają swoje doświadczenie z URBACTem.

traffic jamW jaki sposób europejskie miasta walczą z zanieczyszczeniem powietrza? W listopadzie 2017r. Europejska Agencja Środowiska (EEA) wprowadziła Europejski indeks jakości powietrza pokazujący w czasie rzeczywistym jakość powietrza, którym oddychają obywatele UE. W zależności od tego, w którym rejonie mieszkasz, będziesz bardziej lub mniej zadowolony ze wskazań tego indeksu. Zanieczyszczenie powietrza, które niekorzystnie wpływa w zasadzie na każdego z nas nie jest nowym problemem. Czy są jakieś powody do optymizmu?

761028flaga ue0Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału we wspólnym spotkaniu informacyjnych programów „Europa dla obywateli”, Horyzont 2020, Interreg oraz URBACT III, 8 lutego we Wrocławiu.

 

Celem spotkania jest przybliżenie przedstawicielom organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego, instytucji edukacyjnych, kulturalnych, badawczych, aktywistom i społecznikom, osobom zainteresowanym realizacją projektów międzynarodowych – zasad ubiegania się o dofinansowanie w programach Unii Europejskiej: „Europa dla obywateli”, Horyzont 2020, Interreg oraz URBACT III.

Miejsce, program i formularz zgłoszeniowy dostępny na stronach programu "Europa dla obywateli".

Nabór do Sieci Transferu jest otwarty do 10 stycznia 2018, godz. 15.00 CET

 

Poniżej znajdują się Dobre Praktyki, które wciąż poszukują partnerów do tworzonych Sieci Transferu:

 

Gandawa - Solidarność z uchodźcami
Lizbona - Sklepy z historią
Łódź - Rewitalizacja dzielnic historycznych
Pireus - Promowanie przedsiębiorczości i innowacji w gospodarce morskiej
Umea - Równość płci w sercu miasta
Valongo – Żywa biblioteka
Turyn - Każdy jest innowatorem

 

Jeśli jesteście zainteresowani, prosimy o kontakt na podany na stronach Dobrych Praktyk adresach mailowych (w załączonych linkach).
O naborze do Sieci Transferu można się więcej dowiedzieć w tym miejscu.

323 CASCAIS PHOTO1W dniu 3 października 2017r. we Wrocławiu odbyła się 3 edycja konferencji DiverCity, na której spotkali się specjaliści, urzędnicy i praktycy ds. miejskich. Na tym „Festiwalu Miast” można było zauważyć wyraźną zmianę, jaka zachodzi w poczuciu odpowiedzialności za miasto w którym się żyje. Ruchy i stowarzyszenia miejskie w mniejszym lub większym stopniu pojawiały się na tego typu konferencjach już od dawna, jednak ich szeroka obecność a przede wszystkim mocne wybrzmienie ich postulatów wydaje się, że było bez precedensu.

ptbs program absolwent 00Miasto Poznań, będące liderem sieci URBACT Gen-Y City, wprowadziło niedawno program "Mieszkanie dla Absolwenta". Utworzony w celu zatrzymania młodych, wykształconych i utalentowanych osób w mieście, program ten odpowiada na wspólne dla wielu europejskich miast wyzwanie. W niniejszym artykule prezentujemy zalety i ograniczenia programu.

new-urban-agenda-logoNowa Agenda Miejska jest dokumentem zatwierdzonym na Konferencji Miejskiej Habitat III w Quito w październiku 2016 r.
Sformułowane są w niej wyzwania stojące przed miastami wynikające z faktu, że obecnie większość ludności świata mieszka na obszarach zurbanizowanych i trend ten staje się coraz wyraźniejszy, wywołując szereg wyzwań dla rozwoju.

Nowa Agenda Miejska jest dostępna w dalszej części artykułu.

logo city fest

 

Zwykle długotrwałe konferencje są męczące dla uczestników. Pasywne siedzenie i słuchanie wielu seryjnie prezentowanych, choćby bardzo ciekawych prezentacji doprowadza w końcu do sytuacji którą, tłumacząc z angielskiego, nazywa się "śmierć przez Power Point".
Jak zatem sprawić żeby kilkaset uczestników 3 dniowego wydarzenia aktywnie angażowało się w poznawanie prawie setki bardzo ciekawych projektów miejskich i w debaty o wyzwaniach miejskich, z myślą o nawiązaniu kontaktów i rozpoczęciu wspólnych projektów?
Odpowiedzią jest Festiwal Miejski URBACT. Druga edycja tego odbywającego się co dwa lata wydarzenia tym razem odbyła się w pierwszym tygodniu października w Tallinie.

 

Oto co się działo:

 

Tallin Intro

Zdjęcie: URBACT flickr

capture decran 2017-01-11 a 14.52.01W związku z trwającym Naborem do Sieci Transferu, zapraszamy do udziału na Dniach  Informacyjnych URBACT III organizowanych przez Krajowy Punkt URBACT we współpracy z partnerami krajowymi i regionalnymi. Wydarzenia te będą okazją do uzyskania szczegółowych informacji o programie i możliwościach, jakie on oferuje, a w szczególności w celu przekazania szczegółowych informacji o naborze do Sieci Transferu. 

 

biul spec 17

Wydanie specjalne Biuletynu Informacyjnego URBACT 2017, wersja pdf będzie dostępna wkrótce, wersja online tutaj:

 

W numerze:

 

- Tytuł "Dobrej Praktyki URBACT" przyznany 97 miastom

  

  • - Rzeszów - Punkty Obsługi Mieszkańców
  •  
  • - Łódź - Rewitalizacja Księżego Młyna
  •  
  • - Gdańsk - So Stay Hotel
  •  
  • - Poznań - Mieszkanie dla Absolwenta

 

 

urbact
Nowy, otwarty i bezpłatny kurs internetowy (Massive Open Online Course – MOOC) organizowany przez Europejski Komitet Regionów (CoR) jest dostępny online od dnia 15 stycznia 2018 r. Komitet Regionów uruchomił trzeci kurs internetowy pod nazwą "Jak w pełni wykorzystać zasoby UE dla regionów i miast". Kurs internetowy pomyślany jest tak, aby dostarczyć istotnych informacji na temat obecnych i przyszłych polityk i programów UE, a także praktycznych narzędzi i przykładów dostępnych możliwości finansowania na poziomie regionalnym i lokalnym.

urbact-timeline07Decyzją Komitetu Monitorującego URBACT III otwarto nabór wniosków na utworzenie do 25 Sieci Transferu na lata 2014-2020.

 

Termin składania wniosków: 10 stycznia 2018 r.

10c48 urbact workshopW tym roku Komitet Regionów i DG ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej zorganizują 15y Europejski Tydzień Regionów i Miast w Brukseli w dniach od 9 do 12 października 2017 r. W ramach wydarzeń pod ogólną nazwą "Regiony i miasta dążące do lepszej przyszłości" odbędzie się ponad 130 warsztatów przedstawiających dobre praktyki i rozwiązania dotyczące kwestii związanych z rozwojem miast i regionów.

city to city 0Zachęcamy wszystkie miasta państw członkowskich Unii Europejskiej, które chcą współpracować z miastem stojącym przed podobnymi wyzwaniami z zakresu zrównoważonego rozwoju na innym kontynencie do uczestnictwa w Programie Współpracy Miejskiej (IUC).

malmoNagłówki wiadomości lata 2017 brzmią groźnie: katastrofalne powodzie na południu Anglii, w Stambule i Berlinie, skrajne niedobory wody w Rzymie, pożary lasów niszczące domy na chorwackim wybrzeżu, na Lazurowym Wybrzeżu i gdzie indziej ... Wielkość i częstotliwość tych i innych wydarzeń wskazują, że zmiany klimatyczne są już rzeczywistością, a ich wpływ w przyszłości będzie coraz większy. W jaki sposób miasta mogą sobie radzić z tak dużymi przewidywanymi skutkami zmian klimatycznych w przyszłości, nawet mając napięte budżety? Czy natura może być rozwiązaniem?

urbact-timeline04Szukacie pomysłów na poprawę jakości powietrza w mieście, wsparcie lokalnego rynku pracy lub zaangażowanie obywateli w przyjmowanie uchodźców? Opisy wypróbowanych i sprawdzonych rozwiązań w miastach europejskich zostały opublikowane przez URBACT, unijny program wymiany wiedzy i uczenia się na rzecz zintegrowanego, zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

city festival3Otwarta została rejestracja na Festiwal Miejski URBACT (URBACT City Festival) w dniach 3-5 października 2017 roku (link zewnętrzny) mający się odbyć w stolicy Estonii Tallinie. Zachęcamy wszystkie polskie miasta do zarejestrowania się na to wydarzenie jak najszybciej (póki są wolne miejsca), niezależnie od tego, czy są zaangażowane w sieci URBACT, czy też zamierzają dopiero odkryć ten unijny program.

biul czer 17Czerwcowy numer Biuletyn Informacyjnego URBACT, wersja pdf jest dostępna w tym miejscu, wersja online tutaj:

 

 

W numerze:

- Miasto walczy ze zmianą klimatu: w jaki sposób Nantes skłoniło mieszkańców do rozmowy na temat przejścia energetycznego

- Inteligentne miasta i inteligentni mieszkańcy - aplikacje i technologie, które czynią miasta bardziej włączającymi i otwartymi
- Sieć RetaiLink sprawdza w jaki sposób regulacje i mobilność mogą odnowić handel detaliczny

 

 

A ponadto opisy i odnośniki do polecanych artykułów:

- Udział i zaangażowanie obywateli, przykład budowy dialogu w środowisku miejskim

- Rewolucja co-workingu
- Czego możemy się nauczyć z pilotażowego projektu Lageweg w Antwerpii?

job stepping laderZintegrowany i zrównoważony rozwój miast oraz partycypacyjne planowanie działań są sercem programu URBACT.

 

Sprostanie wymogom takiego podejścia wymaga dobrej metodyki planowania i efektywnego współdziałania w gronie partnerów Lokalnej Grupy URBACT. Przy opracowywaniu planów działań warto skorzystać z dostępnej metodyki, która została opracowana przez naszych ekspertów URBACT i przetłumaczona również na język polski - Przewodnik URBACT Stosowanie Ramy Wyników w realizacji Zintegrowanych Planów Działania

visu-social-innovation-2000x1342Znacząca zmiana kontekstu, w którym funkcjonują miasta.

 

W 2016 roku przyjęto dwa ważne akty międzynarodowe, które znacznie powiększyły zakresy oddziaływania i odpowiedzialności miast. Na poziomie światowym, chodzi o Agendę ONZ na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, w ramach której we wrześniu w Nowym Jorku światowi liderzy zatwierdzili 17 celów zrównoważonego rozwoju. Po dokładnym ich przeczytaniu można zauważyć, że każdy z nich wiąże się z wykonaniem dużej pracy w szczególności przez samorządy lokalne we współpracy z organizacjami ponadnarodowymi oraz władzami krajowymi i regionalnymi.

Logo PIM-03c„Partnerska Inicjatywa Miast (PIM) - Polskie Miast Uczące się” to jeden z projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ministerstwo Rozwoju ogłosiło nabór miast do udziału w sieciach tematycznych dotyczących mobilności miejskiej, rewitalizacji i jakości powietrza. Konferencja na temat projektu „Partnerska Inicjatywa Miast (PIM) – Polskie Miasta Uczące się” odbyła się 20 czerwca 2017 r. w siedzibie Ministerstwa w Warszawie.

biul maj 17Majowy numer Biuletyn Informacyjnego URBACT, wersja pdf jest dostępna w tym miejscu, wersja online tutaj:

 

 

W numerze:

- Czasowe użytkowanie wolnych pomieszczeń
- Innowacyjne działania Bolonii wspierające najbardziej wrażliwe społeczności

 

A ponadto opisy i odnośniki do polecanych artykułów:

- Chcecie zmniejszyć ruch kołowy w miastach? Te narzędzia do polityk parkingowych wam pomogą
- Miejski wymiar inteligentnych specjalizacji: budowanie dwukierunkowego połączenia
- Dobrobyt, innowacja i rola miast w Europie: rozmowa z prof. Yuriem Kazepowem

"Inteligentne miasta to kulminacja rozwoju, łączącego lokalne, zielone, oddolne ruchy z mentalnością rodem z Doliny Krzemowej. Inteligentne miasta przywodzą obietnicę budowy czystych, wydajnych, trwałych i atrakcyjnych miast z jednoczesnym rozwojem gospodarczym. Decydenci mają nadzieję, że inteligentne miasta są kluczem do zmniejszenia luki pomiędzy społecznym, ekologicznym i ekonomicznym wymiarem zrównoważonego rozwoju." (Alanus Von Radecki, Smart Impact State of the Art November 2015).

Biul kwKwietniowy numer Biuletyn Informacyjnego, wersja pdf jest dostępna w tym miejscu, wersja online tutaj:

 

W numerze:

- Osadzenie miasta w kontekście europejskim: platforma danych miejskich

- Swaci z sieci REFILL

 

A ponadto opisy i odnośniki do polecanych artykułów:

- Zamierzacie zmienić całą lokalną gospodarkę? Zacznijcie od wizji. I kawy.
- Internet Rzeczy, od domu do miasta

- Jak poprzez aktywność społeczności lokalnej można wspierać, zatrzymać i przyciągnąć młode talenty kreatywno-techniczne w europejskich miastach?

VitalcitiesPrzez dwa dni, 20-21.III.17 w Krakowie można było się przekonać jak działa metoda URBACT w praktyce. W warsztatach Deep Dive sieci Vital Cities wzięli udział goście z Budapesztu i Loulé. Jak zwykle, kluczem do sukcesu okazało się być aktywne zaangażowanie uczestników. Gospodarze zaprezentowali Kraków z jak najlepszej strony.

Biul marzMarcowy numer Biuletyn Informacyjnego, wersja pdf jest dostępna w tym miejscu, wersja online tutaj:

 

W numerze:

- Podstawowy dochód gwarantowany: i kto się teraz śmieje?

- ReGeneracja i podejście międzypokoleniowe

 

A ponadto opisy i odnośniki do polecanych artykułów:

- Cztery lekcje, które każde europejskie miasto może się nauczyć od Oberhausen

- Zestrojenie na wdrażanie

MRSerdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach organizowanych w Ministerstwie Rozwoju , które odbędą się 20 marca br. (ul. Wspólna 2/4, sala 1106). Warsztaty będą podzielone na dwie części. 

Resilient Europe logoCzy miasta mogą być "prężne"? czy mogą nauczyć się odporności na wstrząsy, klęski czy inne długotrwałe czynniki niszczące? Jak mogą sobie poradzić kiedy już do takich zdarzeń doszło? Jak je wzmocnić w obliczu ciągle zmieniającej się rzeczywistości ekonomicznej i społecznej?

 

Prężność miasta to nie tyle odporność na wpływ niszczycielskich czynników i destabilizujących zdarzeń ile zdolność miast do szybkiego 'powrotu do zdrowia' lub nawet poprawy sytuacji w stosunku do stanu wcześniejszego.  Jako taka, prężność miejska jest nieustającym wyzwaniem dla wspólnot, instytucji, przedsiębiorstw i systemów infrastrukturalnych w zakresie właściwego nastawienia do aktualnych trendów i przyszłych przemian. Nad tymi zagadnieniami zastanawiają się Katowice oraz inne miasta skupione w sieci Resilient Europe.

biul luty17

Lutowy numer Biuletyn Informacyjnego, wersja pdf jest dostępna w tym miejscu, wersja online tutaj:

 

W numerze:

- Turyn: europejski sukces z URBACTem i Urban Innovative Actions
- Zdrowie w przestrzeniach publicznych: wyzwanie aktywizacji mieszkańców miast

 

A ponadto opisy i odnośniki do polecanych artykułów:

- Regulowanie wspólnot: doświadczenie Europejskiego Zgromadzenia Wspólnot
- Pieszy autobus oraz pociąg rowerowy promujące zrównoważoną mobilność
- Jak miasta mogą odbudować zaufanie do polityki poprzez poprzez zaangażowanie społeczne, które ma znaczenie

 

7d0d25bfcaa1421c2931a4f0387462aa MUprzejmie informujemy, że Śląski Związek Gmin i Powiatów we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE w dniu 8 lutego br. (środa) zorganizował dzień informacyjny dla miast poświęcony prezentacji programów i konkursów przeznaczonych dla miast. 

Pierwsza część spotkania była poświęcona prezentacji tematów konkursów przeznaczonych dla miast w programie Horyzont 2020 w obszarach: energia, transport, technologie informacyjno-komunikacyjne oraz środowisko. W drugiej części zostały przedstawione doświadczenia miast z realizacji projektów w ramach programu Horyzont 2020, a także możliwości aplikowania miast w ramach takich programów i inicjatyw jak URBACT, Interreg Europa, Europa dla Obywateli czy Urban Innovative Actions.

Program i prezentacje ze spotkania do pobrania tutaj.

 

W przypadku wszelkich pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z p. Małgorzatą Surmacz, specjalistą ds. polityki miejskiej w Śląskim Związku Gmin i Powiatów (e-mail: msurmacz[at]silesia.org.pl tel. 32 251 10 21).

biul stycz17Styczniowy numer Biuletyn Informacyjnego, wersja pdf jest dostępna w tym miejscu, wersja online tutaj:

 

W numerze:

- Jak nasze miasta utrzymają kierunek do niskoemisyjnej przyszłości, przy jednoczesnym zaprzeczaniu zmianom klimatycznym przez Biały Dom?
- Dzisiaj – bardziej niż kiedykolwiek – miasta mogą dzielić się swoimi osiągnięciami i dobrymi praktykami

 

A ponadto opisy i odnośniki do polecanych artykułów:

- Jak ważne są zamówienia publiczne dla gospodarki miast

- Rok 2016 w społeczności URBACT

- Czy amerykańskie miasta ulegną Trumpowi?

jobtown2

10 stycznia w Kielcach odbyło się pierwsze spotkanie Lokalnej Grupy URBACT. Wzięli w nim udział przedstawiciele kieleckich instytucji (Urzędu Miasta, Centrum Kształcenia Praktycznego, Parku Technologicznego, Miejskiego Urzędu Pracy), a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego,  miasta  Thurrock – lidera sieci, Krajowego Punktu URBACT, oraz ekspert tematyczny URBACT Ian Goldring.

 

biul grudzGrudniowy numer Biuletyn Informacyjnego, wersja pdf jest dostępna w tym miejscu, wersja online tutaj:

 

W numerze:

- Gospodarka o obiegu zamkniętym – kolejne modne hasło czy przyszłość naszych miast?
- Nabór Dobrych Praktyk czyli to co czyni różnice

 

A ponadto opisy i odnośniki do polecanych artykułów:

- Cyfryzacja Uber alles
- Sześć udanych transferów dobrych praktyk między miastami europejskimi.

biul 11 16Listopadowy numer Biuletyn Informacyjnego, wersja pdf jest dostępna w tym miejscu, wersja online tutaj:

 

W numerze:

- Główne idee konferencji HABITAT III i Nowej Agendy Miejskiej

- Wyzwania związane z wdrażaniem

- Czego można się nauczyć się z wyborów prezydenckich w USA?

 

A ponadto opisy i odnośniki do polecanych artykułów:

- Sprzedaż detaliczna w sercu lokalnych gospodarek - RetaiLink bada nowe modele biznesowe dla średnich miast

- Tworzenie środowiska miejskiego, które inspiruje młodych ludzi do karier 'techkreatywnych'.

- Wizualizowanie przyszłości miast: TechTown ma odwagę marzyć!

- Pobudzanie solidarności w dzielnicach blokowisk w ramach rewitalizacji: przykłady z Węgier

biul 10 16Październikowy numer Biuletyn Informacyjnego, wersja pdf jest dostępna w tym miejscu, wersja online tutaj:

 

W numerze:

- List z Ameryki

- Wkrótce wystartuje nabór na dobre praktyki!

- Gotowi na przyszłość? Rezyliencja miejska w praktyce

Pol-UrbactGoodPracticeCall-Web-170117Zgodnie z decyzją Komitetu Monitorującego URBACT III z dnia 5 października 2016 r., URBACT ogłosił swój pierwszy nabór na Dobre Praktyki URBACT. Termin nadsyłania propozycji upływa 31 marca 2017.

 

Podstawowe informacje

 

(Infografika do pobrania dostępna TUTAJ.)

 

Wszyscy wiemy, że w tych trudnych czasach miasta mierzą się z coraz większą liczbą wyzwań miejskich dotyczących mi.in. zmian demograficznych, celów klimatycznych i środowiskowych, bezrobocia i ubóstwa miejskiego. Jako praktycy miejscy szukamy odpowiednich praktyk, które w znaczący sposób przyczynią się do pokonania tych trudności.

 

Praktyki takie, jeśli chodzi o program URBACT, są bardzo różnorodne pod względem rodzaju i skali oraz tematów i zagadnień. A kiedy mówimy o "dobrej praktyce" nie zawsze musi to oznaczać coś wielkiego, innowacyjnego i doskonałego. URBACT jest przekonany, że również Wasze miasto posiada "nieodkrytą" dobrą praktykę, która interesuje inne europejskie miasta i która nie odnosi się do żadnych z powyższych cech. Co więcej, w sytuacji codziennego zmagania się z kurczącymi się zasobami, możliwość wzajemnego uczenia się, dostosowania i używania sprawdzonych praktyk bez konieczności wyważania otwartych drzwi okazuje się być interesującym rozwiązaniem. Więcej informacji o naszej definicji dobrej praktyki, można znaleźć TUTAJ. Broszura informacyjna dostępna TUTAJ.

 

Z tego powodu, URBACT ogłasza Nabór Dobrych Praktyk.

188-mirjamlemsfotografie urbact-2016-08-25 -0068bisW stolicy Ekwadoru Quito w dniach 17 - 20 października 2016 Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zorganizowało konferencję Habitat III - Mieszkalnictwo i Zrównoważony Rozwój Miast. Celem tego wydarzenia było przyjęcie Nowej Agendy Miejskiej w oparciu o zapisy Deklaracji Stambulskiej z 1996 roku. Na konferencji dla władz lokalnych i interesariuszy miejskich z całego świata zostały przeznaczone specjalne serie sesji plenarnych i spotkań sieciujących. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami, a także mogli wziąć udział w debatach z zakresu zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Dowiedzieli się też czym jest i co oznacza dla przyszłości ich miast Nowa Agenda Miejska.

logo razem
 
Seminarium pn. ZINTEGROWANY ROZWÓJ MIAST W PRAKTYCE - Program URBACT III, Agenda Miejska UE, Partnerska Inicjatywa Miast, zorganizowane przez Ministerstwo Rozwoju oraz Krajowy Punkt URBACT odbyło się w dniach 8-9 grudnia 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju w Warszawie.
 
Głównym celem seminarium była integracja działań i efektów różnych programów oraz inicjatyw rozwijanych na poziomie europejskim oraz krajowym nakierowanych na zintegrowany rozwój obszarów miejskich, takich jak Partnerstwa Agendy Miejskiej UE, program URBACT III, Sieć Urban Development Network (UDN), czy inicjatywa Urban Innovative Actions (UIA), a na poziomie krajowym działań planowanych w ramach projektu Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w której problematyka rozwoju miast zajmuje ważne miejsce.
 
Seminarium miało charakter warsztatowy i skierowane było do wszystkich zainteresowanych miast, głównie do miast średniej wielkości. Na spotkaniu omawiane były założenia niektórych narzędzi proponowanych w projekcie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju dedykowanych miastom, w szczególności Partnerskiej Inicjatywy Miast, oraz nowe partnerstwa Agendy Miejskiej UE, w kontekście identyfikacji krajowych priorytetów i możliwości podjęcia współpracy na poziomie krajowym. Dzielono się także doświadczeniami z programu URBACT z zakresu współpracy międzysamorządowej na poziomie krajowym.
 
 
Program zakończonego seminarium jest do pobrania w tym miejscu.
 
REJESTRACJA NA SEMINARIUM ZAKOŃCZYŁA SIĘ
 
 

Wrześniowy numer Biuletyn Informacyjnego, wersja pdf jest dostępna w tym miejscu, wersja online tutaj:

 

W numerze:

- Organizowanie spotkań ma znaczenie, City Centre Doctor odkrywa sztukę prowadzenia spotkań

- Agenda Miejska UE: wyzwanie przystępnych cenowo mieszkań

- Reformowanie demokracji z "działaczami codziennego aktywizmu" z Aarhus i przełamująca zwyczaje kultura "Dawania”!

 

biul-wrzes

UIA 1st callW Brukseli ogłoszono wyniki pierwszego naboru do Urban Innovative Actions. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem miast europejskich, szczególnie że pierwszy nabór określi ogólny charakter przyszłych konkursów i projektów w programie.

 

Zgłoszono 378 wniosków z 24 państw członkowskich, spomiędzy których ostatecznie zatwierdzono 18 w czterech kategoriach tematycznych: przemiany energetyczne, praca i umiejętności w gospodarce lokalnej, ubóstwo miejskie oraz integracja migrantów i uchodźców. Poniżej zamieszczamy skrótowy opis zwycięskich projektów.

eco-miastoW ramach spotkań poświęconych wymianie doświadczeń lokalnych w projekcie Eco-miasto 2016, 6 października w Krakowie odbyło się seminarium na temat jakości powietrza. O najważniejszym dla stolicy Małopolski problemie środowiskowym rozmawiali przedstawiciele instytucji branżowych i szerokie grono interesariuszy. Swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie podzielili się z uczestnikami francuscy partnerzy z Bordeaux i Paryża. Krajowy Punkt URBACT jest jednym z patronów spotkań Eco-miasto w Polsce już od zeszłego roku. 

28717970073 75b12700b0 z 2W pierwszym tygodniu października, na zebraniu w Bratysławie, Komitet Monitorujący URBACT III zatwierdził nowe Sieci Wdrażania. Zaczną one działać w gronie miast realizujących projekty URBACT, jednak od początku w nieco innej formule.

 

logo largeSpotkanie Lokalnej Grupy URBACT sieci Resilient Europe w Katowicach było okazją, by zobaczyć jak przedstawiciele różnych instytucji publicznych i lokalni aktywiści społeczni z obszaru dzielnicy Załęże decydują się wspólnie angażować w rozwiązywanie złożonych problemów ekonomiczno-społecznych występujących na jej obszarze. Na spotkaniu 12 września br. podpisali deklarację uczestnictwa w Lokalnej Grupie URBACT oraz zajęli się identyfikacją wyzwań i problemów nękających dzielnicę.

12.09.2016-1

Warsztat Lokalnej Grupy URBACT

nonameLetni Uniwersytet URBACT to wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest poszerzenie umiejętności i możliwości praktyków miejskich w ramach programu URBACT. Zdobyte doświadczenia pomogą zarządzać Lokalną Grupą i rozwinąć Zintegrowane Plany Działania. Będzie to również okazja do poznania wielu wiodących rodzajów polityk i praktyk miejskich na obszarzach działania projektów URBACT.

Sierpniowy numer Biuletyn Informacyjnego, wersja pdf jest dostępna w tym miejscu, wersja online tutaj:

 

W numerze:

- "Tworzymy Europę" - raport z wymiany wiedzy już dostępny!

- Jak Eindhoven uwalnia potencjał współpracy w mieście poprzez świadczenie usług społecznych

- Miasta dla wszystkich - trzy inspirujące historie

 

biul sierp

paragraf wiki deW dniu 13 lipca 2016 w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych i weszła w życie po 14 dniach od ogłoszenia tj. 28 lipca 2016 r. (z wyjątkiem przepisów określonych w art. 22 pkt 1-3). W związku z powyższym od dnia 28 lipca polscy beneficjenci będą zobligowani do stosowania znowelizowanych przepisów.Pod poniższymi odnośnikami można znaleźć szczegółowe informacje:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160001020 [1] – ogłoszony tekst aktu.

https://www.uzp.gov.pl/aktualnosci - dodatkowe informacje o zmianach w ustawie Prawo zamówień publicznych oraz o zmienionych aktach wykonawczych powiązanych z ustawą.

Logo-URBACT-CMJN-BaselineAnkieta ma na celu określenie aktualnego stanu wiedzy polskich miast na temat programu URBACT oraz działalności Krajowego Punktu URBACT. Jednym z głównych zadań Krajowego Punktu URBACT w Polsce jest dotarcie z informacją o możliwościach i korzyściach wynikających z udziału w programie do miast, które dotychczas nie były z nim związane.  Wyniki zostaną wykorzystane do poprawy i wzmocnienia przyszłych działań z zakresu komunikowania i sieciowania miast organizowanych przez Krajowy Punkt URBACT. Link do ankiety tutaj.

 

 

 

168716208Do dnia 22-go czerwca trwaŁ nabór do SIECI WDRAŻANIA, dla miast bądź aglomeracji posiadających strategię działania i zapewnione finansowanie (np. ZIT, RIT lub inne). Zainteresowanie tym naborem było duże, wiele miast i związków lub stowarzyszeń ZIT w Polsce zgłosiło swój udział i dołączyło do tworzących się Sieci Wdrażania. We wrześniu tego roku poznamy ostateczny wynik naboru, po ewaluacji nadesłanych wniosków. Poniżej zamieszczamy szczegóły naboru, a w tym miejscu można przejrzeć zebrane przez nas zgłoszone propozycje które były podstawa do tworzenia zespołów Sieci Wdrażania.

Logo-URBACT-CMJN-Baseline

logo-ZMP-prawy-pl

 

 Krajowy Punkt URBACT

tel. 501 927 665

info@urbact.pl

urbact.eu/urbact-polska

www.urbact.pl

Związek Miast Polskich

ul. Robocza 46A

61-517 Poznań

www.zmp.poznan.pl

 

Śląski Związek Gmin

i Powiatów

ul. Kościuszki 43/5

40-048 Katowice

www.silesia.org.pl

: