Nowe Sieci URBACT III: VITAL CITIES, Kraków

W dniach 26-27 listopada br. w Krakowie w ramach projektu „Vital Cities” odbyła się wizyta studyjna eksperta ds. URBACT III oraz przedstawicieli miasta lidera – Loulé (Portugalia).

1

 

W trakcie wizyty goście spotkali się z przedstawicielami władz Miasta: Panią Katarzyna Cięciak - Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Edukacji i Sportu, Panią Barbarą Mikołajczyk – Dyrektorem Wydziału Sportu oraz Panem Januszem Moskwą – Dyrektorem Biura Funduszy Europejskich. W czasie spotkań gościom został przybliżony zakres i sposób funkcjonowania miejskich programów sportowych dedykowanych dla wszystkich mieszkańców Miasta.

W ciągu dwóch dni wizyty ekspert oraz przedstawiciele miasta lidera zwiedzili także kilka obiektów (zwłaszcza tych peryferyjnych), na których mieszkańcy, szczególnie ci najmłodsi mogą bezpłatnie uczestniczyć w zajęciach sportowych i nie tylko.2

 

Co istotne, w trakcie wizyty został także nakreślony kierunek oraz zakres działania projektu „Vital Cities” w Krakowie.
Przypomnijmy, że cały projekt ma na celu zachęcenie mieszkańców do aktywności fizycznej zwłaszcza w uboższych mieszkalnych obszarach miasta, gdyż szczególny nacisk kładziony będzie na działania przeciwko wykluczeniu społecznemu.

Zgodnie z założeniami projektu  przestrzeń publiczna powinna być planowana lub przeprojektowana tak, aby mieszkalne obszary miasta zamieniły się w łatwo dostępne miejsca do uprawiania sportu i rekreacji.  
W projekcie poza liderem z Loulé oraz Krakowem biorą udział jeszcze Birmingham, Burgas oraz Eindhoven.

 

Informacja o udziale Krakowa w Sieci jest tez dostępna pod adresem: Magiczny Kraków

 

O Sieci Planowania Działań "Vital Cities" można przeczytać w tym miejscu.

Logo-URBACT-CMJN-Baseline

logo-ZMP-prawy-pl

 

 Krajowy Punkt URBACT

tel. 501 927 665

info@urbact.pl

urbact.eu/urbact-polska

www.urbact.pl

Związek Miast Polskich

ul. Robocza 46A

61-517 Poznań

www.zmp.poznan.pl

 

Śląski Związek Gmin

i Powiatów

ul. Kościuszki 43/5

40-048 Katowice

www.silesia.org.pl