Aktualności

29627885314 2c217deb62 k

Inicjatywa UIA ogłosiła czwarty nabór na innowacyjne projekty miejskie. Budżet tego rozdania to około 80-100 milionów Euro z EFRR. Wnioski można składać od 15 października 2018 r. do 31 stycznia 2019 r. godz. 14:00.

 

 images

 

 

Czytaj dalej...

44083444664 f08f92a83b zProgram URBACT III ciągle się rozwija. Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety w załączonym linku, która pozwoli nam lepiej poznać potrzeby miast w stosunku do naszego programu.

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej...

1 0Przyłącz się do nas na jednodniową konferencję, która ma pokazać jak ważne jest utrzymanie miast małych, pomimo większej atrakcyjności miast dużych.

 

 
 
 
  
 
 
 

digital com 0 1Ogłoszono konkurs ofert na zapewnienie pomocy w zakresie komunikacji cyfrowej dla europejskiego programu URBACT III za pośrednictwem Internetu i sieci społecznościowych.

 

 

 

  

 

 

Czytaj dalej...

ewrc 20018 skarmklippMożna jeszcze zarejestrować się na Europejski Tydzień Regionów i Miast w 2018 r. (European Week of Regions and Cities - EWRC), który odbędzie się w Brukseli 8-11 października pod hasłem "Za silną politykę spójności UE po 2020 r.".

 

Tutaj można się zarejestrować bezpośrednio na sesje, którymi się interesujemy, w tym sesję prowadzoną przez URBACT na temat pokonywania wyzwań związanych z wdrażaniem rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich (więcej informacji poniżej). URBACT wniesie swój wkład również na sesji wspólnej Europejskich Programów Terytorialnych o tworzeniu zorientowanego na użytkownika cyfrowego sektora publicznego (więcej informacji również poniżej).

 

Czytaj dalej...

edoMiło nam poinformować że dzięki współpracy z punktami kontaktowymi wielu programów europejskich, współpraca która jest już normą, jesteśmy zapraszani do współprowadzenia niektórych z organizowanych przez nich Dni Informacyjnych.

 

Dzięki temu uczestnicy (w tym i miasta) takich wydarzeń mają możliwość dowiadywania się o wielu różnych ofertach i możliwościach pozyskiwania funduszy na swoje inicjatywy i projekty.

 

Czytaj dalej...

urbact city festival 2018

Już niebawem w Lizbonie przedstawiciele miast spotkają się na kolejnej edycji Festiwalu Miejskiego URBACT. W dniach 13-14 września 2018 r. w stolicy Portugalii wiele miast europejskich będzie uczestniczyć w wydarzeniu w roli aktorów zmian w Europie. Festiwal Miejski URBACT jest otwarty dla wszystkich miast UE, bez względu na to, czy brały udział w sieciach URBACT, czy nie.

 

 

Czytaj dalej...

20180419 150622W dniach 19-20 kwietnia 2018 r. w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja partnerów projektu URBinclusion realizowanego w ramach programu Urbact III. Tematyka obrad była ściśle związana z celami projektu czyli walką z wykluczeniem społecznym oraz aktywizacją i integracją mieszkańców na dużych osiedlach miejskich.

 

lublin2 1Dnia 20 marca w Lublinie odbędzie się Konferencja o Miastach Przyszłości - Miasta 2050, na której będzie można zapoznać się z rozwiązaniami, dzięki którym będzie można tworzyć miasta nowoczesne i bliskie obywatelom, otwarte na własną i cudzą różnorodność.

 

URBACT zaprasza do rejestracji na Festiwal Miejski URBACT 2018 .

 

W dniach 13-14 września w Lizbonie (PT) miejscy praktycy, samorządowcy i eksperci z całej Europy będą współpracować, omawiać rezultaty 20u Sieci Planowania Działań, a także świętować 15ą rocznicę uruchomienia programu i rosnące wpływy miast, będących obecnie podmiotami zmian w Europie.

 

Podczas dwudniowego wydarzenia będziemy dzielić się opowieściami o odnowie miast, zrealizowanej dzięki wymianie URBACT i świadectwami wzrostu siły miast we wprowadzaniu zmian.

Niektóre z 25 zatwierdzonych ostatnio Sieci Transferu jeszcze szukają partnerów!

 

Jeśli chcecie wdrożyć ich Dobrą Praktykę w waszym mieście, wypełnijcie ankietę i odeślijcie ją do 7 maja.

36816065154 01314f8fba z 0Komitet Monitorujący URBACT III obradujący w Sofii zatwierdził 25 nowych Sieci Transferu. Zachęcamy do dołączenia do 20 z nich!

Wraz z zatwierdzeniem przez Komitet Monitorujący, rozpoczyna się dla tych sieci tzw. Faza 1 działalnośc i będzie trwać aż do 4-go grudnia 2018 roku. Zakończy się złożeniem wniosku uzupełniającego do dwuletniej Fazy 2, trwającej do grudnia 2020 roku.

 asr2814 1Jest nam niezmiernie miło poinformować, że najważniejsze tegoroczne wydarzenie naszego programu - Festiwal Miejski URBACT - odbędzie się w Lizbonie w dniach 13-14 września 2018 roku.

 

20180413 151331 hdrZbliża się koniec dwuletnich prac Sieci Planowania Działań URBACT III. Projekty realizowane w tej edycji przez kilkanaście miast Polskich dotyczyły bardzo różnorodnej tematyki: lepszych i bardziej skutecznych miejskich polityk rozwoju, innowacji społecznych, mobilności miejskiej, rewitalizacji i wielu innych.


Dokonania miast uczestniczących w sieciach URBACT dowodzą, że zintegrowane podejście i aktywna partycypacja na szczeblu lokalnym i europejskim przekłada się na skuteczne działania w mieście. Ich doświadczenie może się przydać innym miastom które zmagają się z wyzwaniami rozwojowymi. Chcemy się również pochwalić dokonaniami tych miast przed tymi, które dopiero rozpoczynają swoje doświadczenie z URBACTem.

traffic jamW jaki sposób europejskie miasta walczą z zanieczyszczeniem powietrza? W listopadzie 2017r. Europejska Agencja Środowiska (EEA) wprowadziła Europejski indeks jakości powietrza pokazujący w czasie rzeczywistym jakość powietrza, którym oddychają obywatele UE. W zależności od tego, w którym rejonie mieszkasz, będziesz bardziej lub mniej zadowolony ze wskazań tego indeksu. Zanieczyszczenie powietrza, które niekorzystnie wpływa w zasadzie na każdego z nas nie jest nowym problemem. Czy są jakieś powody do optymizmu?

761028flaga ue0Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału we wspólnym spotkaniu informacyjnych programów „Europa dla obywateli”, Horyzont 2020, Interreg oraz URBACT III, 8 lutego we Wrocławiu.

 

Celem spotkania jest przybliżenie przedstawicielom organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego, instytucji edukacyjnych, kulturalnych, badawczych, aktywistom i społecznikom, osobom zainteresowanym realizacją projektów międzynarodowych – zasad ubiegania się o dofinansowanie w programach Unii Europejskiej: „Europa dla obywateli”, Horyzont 2020, Interreg oraz URBACT III.

Miejsce, program i formularz zgłoszeniowy dostępny na stronach programu "Europa dla obywateli".

Nabór do Sieci Transferu jest otwarty do 10 stycznia 2018, godz. 15.00 CET

 

Poniżej znajdują się Dobre Praktyki, które wciąż poszukują partnerów do tworzonych Sieci Transferu:

 

Gandawa - Solidarność z uchodźcami
Lizbona - Sklepy z historią
Łódź - Rewitalizacja dzielnic historycznych
Pireus - Promowanie przedsiębiorczości i innowacji w gospodarce morskiej
Umea - Równość płci w sercu miasta
Valongo – Żywa biblioteka
Turyn - Każdy jest innowatorem

 

Jeśli jesteście zainteresowani, prosimy o kontakt na podany na stronach Dobrych Praktyk adresach mailowych (w załączonych linkach).
O naborze do Sieci Transferu można się więcej dowiedzieć w tym miejscu.

323 CASCAIS PHOTO1W dniu 3 października 2017r. we Wrocławiu odbyła się 3 edycja konferencji DiverCity, na której spotkali się specjaliści, urzędnicy i praktycy ds. miejskich. Na tym „Festiwalu Miast” można było zauważyć wyraźną zmianę, jaka zachodzi w poczuciu odpowiedzialności za miasto w którym się żyje. Ruchy i stowarzyszenia miejskie w mniejszym lub większym stopniu pojawiały się na tego typu konferencjach już od dawna, jednak ich szeroka obecność a przede wszystkim mocne wybrzmienie ich postulatów wydaje się, że było bez precedensu.

ptbs program absolwent 00Miasto Poznań, będące liderem sieci URBACT Gen-Y City, wprowadziło niedawno program "Mieszkanie dla Absolwenta". Utworzony w celu zatrzymania młodych, wykształconych i utalentowanych osób w mieście, program ten odpowiada na wspólne dla wielu europejskich miast wyzwanie. W niniejszym artykule prezentujemy zalety i ograniczenia programu.

new-urban-agenda-logoNowa Agenda Miejska jest dokumentem zatwierdzonym na Konferencji Miejskiej Habitat III w Quito w październiku 2016 r.
Sformułowane są w niej wyzwania stojące przed miastami wynikające z faktu, że obecnie większość ludności świata mieszka na obszarach zurbanizowanych i trend ten staje się coraz wyraźniejszy, wywołując szereg wyzwań dla rozwoju.

Nowa Agenda Miejska jest dostępna w dalszej części artykułu.

logo city fest

 

Zwykle długotrwałe konferencje są męczące dla uczestników. Pasywne siedzenie i słuchanie wielu seryjnie prezentowanych, choćby bardzo ciekawych prezentacji doprowadza w końcu do sytuacji którą, tłumacząc z angielskiego, nazywa się "śmierć przez Power Point".
Jak zatem sprawić żeby kilkaset uczestników 3 dniowego wydarzenia aktywnie angażowało się w poznawanie prawie setki bardzo ciekawych projektów miejskich i w debaty o wyzwaniach miejskich, z myślą o nawiązaniu kontaktów i rozpoczęciu wspólnych projektów?
Odpowiedzią jest Festiwal Miejski URBACT. Druga edycja tego odbywającego się co dwa lata wydarzenia tym razem odbyła się w pierwszym tygodniu października w Tallinie.

 

Oto co się działo:

 

Tallin Intro

Zdjęcie: URBACT flickr

capture decran 2017-01-11 a 14.52.01W związku z trwającym Naborem do Sieci Transferu, zapraszamy do udziału na Dniach  Informacyjnych URBACT III organizowanych przez Krajowy Punkt URBACT we współpracy z partnerami krajowymi i regionalnymi. Wydarzenia te będą okazją do uzyskania szczegółowych informacji o programie i możliwościach, jakie on oferuje, a w szczególności w celu przekazania szczegółowych informacji o naborze do Sieci Transferu. 

 

biul spec 17

Wydanie specjalne Biuletynu Informacyjnego URBACT 2017, wersja pdf będzie dostępna wkrótce, wersja online tutaj:

 

W numerze:

 

- Tytuł "Dobrej Praktyki URBACT" przyznany 97 miastom

  

  • - Rzeszów - Punkty Obsługi Mieszkańców
  •  
  • - Łódź - Rewitalizacja Księżego Młyna
  •  
  • - Gdańsk - So Stay Hotel
  •  
  • - Poznań - Mieszkanie dla Absolwenta

 

 

urbact
Nowy, otwarty i bezpłatny kurs internetowy (Massive Open Online Course – MOOC) organizowany przez Europejski Komitet Regionów (CoR) jest dostępny online od dnia 15 stycznia 2018 r. Komitet Regionów uruchomił trzeci kurs internetowy pod nazwą "Jak w pełni wykorzystać zasoby UE dla regionów i miast". Kurs internetowy pomyślany jest tak, aby dostarczyć istotnych informacji na temat obecnych i przyszłych polityk i programów UE, a także praktycznych narzędzi i przykładów dostępnych możliwości finansowania na poziomie regionalnym i lokalnym.

Logo-URBACT-CMJN-Baseline

logo-ZMP-prawy-pl

 

 Krajowy Punkt URBACT

tel. 501 927 665

info@urbact.pl

urbact.eu/urbact-polska

www.urbact.pl

Związek Miast Polskich

ul. Robocza 46A

61-517 Poznań

www.zmp.poznan.pl

 

Śląski Związek Gmin

i Powiatów

ul. Kościuszki 43/5

40-048 Katowice

www.silesia.org.pl

: